Helde puu

• Kooli nimi: Sõmeru lasteaed Pääsusilm
  • Klass/rühm: kogu lasteaed
  • Tegevuse juhendaja: direktor; rühmaõpetajad

Pääsusilma lasteaias korraldati ulatuslik näitus “Helde puu”, kus lapsed koos vanematega said tuua ise näitusele eksponaate, lisaks aitasid kohalikud puiduettevõtted oma toodetega näitust laiendada ning kaasatud oli kohalik Uhtna raamatukogu, kes aitas kogu väljapanekut täiendada temaatilise kirjandusega. Lapsed tutvusid puidu- ja metsatöötlemist puudutavate mõistetega läbi praktika, õppisid küttepuude ladumist ja tutvusid erinevate saagidega – ühemehesaag, kahemehesaag, käsisaag, mootorsaag, vineerisaag. Peale selle olid näitusel tarbeesemed, mis algselt olid valmistatud puidust ja sai nende ajaloolise arenguga tutvuda (nt. puidust vispel – mikser, käsikohviveski – elektriline kohviveski, vankriratas – rehv, puunõud – kaasaegsest materjalist anumad).

Kuna näitus toimus novembri alguses, sai selle ühendada isadepäevaga. Nii õppisid lapsed selgeks metsa- ja puutööga seotud laulumänge ja luuletusi ning esitasid selle kontserdina.

Peale selle toimusid ka temaatilised töötoad, kus muude tegevuste seas sai näiteks aastarõngaid loendada, puid saagida, palki koorida ja puurida ning viktoriinis osaleda. Palmse Keskkonnahariduskeskus oli kohale toonud binokulaari, mille abil sai vaadelda loodusliku materjali värvi-, vormi- ja mustririkkust ning suunas tähelepanelikumale vaatlusele looduses ja ka tavaümbruses.

Näitus oli kõigile avatud veel 3 nädalat, peale kogukonna käisid sellega tutvumas algklasside õpilased.

Üllatavaks tulemuseks oli see, et jõuludeks kinkisid lapsevanemad ja kohalikud ettevõtjad, keda oli nüüd rohkem, kui neid, kes osalesid n.n. puidupäevadel, lasteaiale laste loodushuvi edasiarendamiseks kallihinnalise binokulaari. Sellest tulenevalt korraldasid õpetajad märtsi lõpus õhinapõhise avastusõppenädala, millest võtsid osa kõik rühmad. Binokulaariga uuriti taimeosi, putukaid, kivimeid. Vaadeldi ja uuriti ning lisaks tehti katseid, nt. tehti kindlaks, et kangas on vees raskem kui puit, pandi isemeisterdatud uss staatilise elektri abil liikuma ja paberist lilled vees avanema, pandi kasvama kristalle, jälgiti valguse murdumist vees, tehti võlutrikke mündiga.