Sillamäe Päikseke – ettevõtlik lasteaed!

Kirjutab Hälis Rooste, Ettevõtliku Kooli Ida-Virumaa koordinaator.

2019 aasta oktoobris pälvis Sillamäe lasteaed Päikseke Ettevõtliku Kooli kuldtaseme. Samal ajal valiti Päiksekese lasteaia robootikaprojekt maakonna kahe parima laste ettevõtlikust arendava projekti hulka.

Paar aastat tagasi, 2017 aastal, uurisid Sillamäe Päiksekese lasteaia vanema rühma kasvatajad oma hoolealustelt, mida suurt ja põnevat alanud õppeaastal ette võtta. Ühisarutelu käigus käis läbi mõte „kellelegi head teha“.

Aga kellele? Ja kuidas? Millised on variandid?

Tekkis mõte, et võiks sõita külla Jõhvi erivajadusega laste tugikodule Päikesekiir ja kinkida sealsetele lastel midagi erilist.

Aga mida? Aga me oskame ju nii palju laule ja luuletusi – korraldame neile õige kontserti!? Nõus!

Aga kas tühjade kätega minna sobib?

Ei! Me teeme neile kaasa palju kingitusi!

Päiksekese lapsed erivajadustega lapsi õnnelikuks tegemas

Mõeldud-tehtud. Kahe kuu pärast oldi küllaminekuks valmis.

Lisaks lauludele-luuletusetele oli kaasas vetsupaberi rullidest valminud kaunid pliiatsitopsid, päris ise õmmeldud riidest kotikesed, jm. Et aga päev tõotas pikk tulla, valmistusid päikesekesed ka mängude õpetamiseks väikestele päikesekiirtele: selleks kasutati muuhulgas soolasest taignast kokkuvoolitud aluseid, kuhu saab peale kleepida tähti, saab neid muuta erinevateks kujunditeks ja mängida.

Kontsert kulges heas hoos, kingid meeldisid päikesekiirtele mõistagi väga. Lapsed leidsid kiiresti ühise keele, mängisid ja tantsisid. Tagasiteel koju uurisid noored sillamäelased õpetajatelt, kas võiks veel neid toredaid lapsi näha.

Lepiti kokku, et järgmisel korral minnakse taas juba teatrietendusega. Ja mõistagi uute kingitustega! Mindigi. Juba paari kuu pärast!

Direktor filmib, monteerib ja avaldab filme Youtubis

Selliseid lugusid leiab Sillamäe lasteaiast Päikseke kümneid ja kümneid. Sadu. Igal aastal valmistavad kõik rühmad (kokku 11) terve aasta ette mõnda lahedat projekti, mille käigus lasub pisikestel idavirulastel „kohustus“ ise asju välja mõelda ja teostada. Suure eesmärgini liigutakse väikeste konkreetsete sammudega, mis tähendab aasta vältel igale lapsele kümmet või enamat esinemist, laata, meistrituba, kontserti, jpm. Enamasti tehakse kõike koos vanematega (aitavad näiteks kotikesi õmmelda!) ja kogukonnast leitud partneritega. Tegelikult on eri aegadel käidud korduvalt külas mitmetel erivajadustega laste keskustel, eakatel. Rääkimata lapsevanamate töökohtade pidevast külastamisest ja nende põnevate professioonidega tutvumisest.

Õpetajate ülesanne on laste initsiatiivi õppeprogrammiga ühildada. Tore on seegi, et direktor Natalja Langinen on võtnud kätte ja õppinud ära videote filmimise, monteerimise ja on oma kasvandike rõõmsatest tegemistest Youtubi üles riputanud enam kui sadakond lõbusat videot. Mida siis teised Eesti lasteaiajuhid siin-seal oma koolitusprogrammides vaatavad ja sealt kasulikku kõrva taha panevad.

18.oktoobril pälvis Sillamäe Päiksekese lasteaed juba teistkordselt tunnistuse kuldsele tasemele vastamisest. Sellel tasemel on Eestis akrediteeritud vaid kaks haridusasutust. Lisaks Sillamäe Päiksekesele ka Kiviõli 1.Keskkool. On mille ja kelle üle uhkust tunda!