Sipsikud tahavad ja suudavad elevanti toita ehk kõrvitsakasvatus Tabasalu Lasteaias Tibutare (edulugude konkursi nominent 2020)

Tabasalu Lasteaed Tibutare Sipsikute rühma lapsed mõtlesid, mida tervislikku sel aastal taimekastides kasvatada. Koos arutati, mis köögiviljad Eestis kasvavad, kuidas köögivilju kasutatakse. Siis uuriti, mis loomad, mida söövad. Tuli välja, et nii suur loom nagu elevant, sööb ka köögivilju. Sipsikute rühm võttis eesmärgiks sööta Tallinna Loomaaia elevantide kõht kõrvitsatest täis.
Aprillis pandi seeme lastega lillepottidesse. Iga laps sai oma kõrvitsa, mille eest hoolitseda (kasta kui vaja ja hiljem istutada). Osad kõrvitsad istutati lasteaeda taimekastidesse, aga kuna taimi oli rohkem, siis kaasati ka laste vanemad, kohati ka vanavanemad kasvatustöösse – iga laps sai koju kõrvitsa, millele tuli sobilik paik leida ja suve läbi hooldada.

Sügisel tõid lapsed koos vanematega oma kõrvitsad lasteaeda. Lastega üheskoos võeti ülesse ka lasteaias kasvanud kõrvitsad. Lapsed said võrrelda kõrvitsaid värvi, suuruse ja kaalu järgi. Üheskoos loeti kõrvitsad üle, tehti pilti ja viidi kõrvitsad loomaaeda. Lastel oli võimalus kohtuda elevanditalitajaga, kes laste kõrvitsad elevantidele andis. Lapsed nägid, kuidas elevandid kõrvitsatega palli mängisid ja siis ära sõid. Vaata videost: Lastel oli VAU moment: nende pikk pingutus oli vilja kandnud- saigi elevantide kõht tais söödetud. Laste jaoks eriti põnev oli see, et elevant sööb erinevalt väikest ja suurt kõrvitsat (suurele astub peale ja siis sööb maast, väikese tõstab londiga suu juurde ja hammustab).

Elevandid oskasid ka tänada saadud toidu eest – tegid erilise häälitsuse, mille kohta talitaja ütles, et see on tänu. 2 kõrvitsat jäeti endale ka. Lapsed tükeldasid kõrvitsa ja tegid kõrvitsasalati. Veel küpsetati koos kõrvitsapannkooke ja tehti Halloween’i pidu koos halloweeni kõrvitsaga. Oli igati tegus kõrvitsakasvatus! Elevantidel kõht täis, lastel pidu koos pannkookidega.

Projekt on nomineeritud edulugude konkursi “Õppime on põnev” 3 parima sekka kategoorias “Ettevõtlik haridustegu”.