Ettevõtlik Kool pääses 5 parima ettevõtluse edendaja sekka

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi poolt läbi viidud konkursi «Tunnusta ettevõtluse edendajat 2021» žürii valis pärast lõppvoorus toimunud esitlust võitjateks NULA inkubaatori ja algatuse Forwardspace. Ettevõtlik Kool pääses konkursil viie parima hulka.

Žürii juht, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi majandusarengu asekantsler Sille Kraam tunnustas kõiki lõppvooru jõudnud ettevõtmisi, kes on panustanud märkimisväärselt Eesti ettevõtluse edendamisesse ning evinud märkimisväärset mõju majandusele, sotsiaal- ja keskkonna aspektidele ning kohalikule elule.

Kraami sõnul oli võistlus tasavägine ning mõjusaid projekte mitmeid. «Osalenud algatused on teinud ära suure ning tänuväärse töö ettevõtluse ja ettevõtluskeskkonna edendamisel. Konkursi võitjad väärivad tunnustust nii eristumise kui saavutatud mõju eest,» ütles ta.

Žürii tõi NULA inkubaatori puhul esile süsteemset ja struktureeritud lähenemist majanduslike, sotsiaalset ka keskkonnaalaste mõjude saavutamisel ning tegevuste jätkusuutlikkuse rõhutamist ning olulisi mõjusid tegevusvaldkonnas.

NULA inkubaator on Kodanikuühiskonna Sihtkapitali ja Heateo Sihtasutuse poolt 2016. aastal loodud Eesti ainus ühiskondlikele algatustele mõeldud inkubaator.

Inkubaatori eesmärk on kasvatada algatusi, mis lahendavad teravaid ühiskondlikke probleeme. Sellel aastal startis NULA juba kuuendat hooaega. Poole aasta pikkuse tasuta koolitus- ja arendusprogrammi käigus aitab NULA kasvatada algsetest ideedest toimivad lahendused. Õpitakse algse idee testimist lean-meetodil, teenusedisaini, mõju mõõtmist, aga ka eelarvestamist ja kommunikatsiooni. See kõik toimub oma ala tippspetsialistidest koolitajate ja mentorite käe all (eelmisel aastal olid mentorid nt Veriffist, Pipedrive«ist ja Playtechist). Kolmel parimal algatusel on võimalik saada kuni 25 000 euro suurune stardikapital idee elluviimiseks.

Forwardspace on žürii hinnangul hea näide, kuidas suhteliselt väikeses kogukonnas saavutada iduettevõtjalikku mõtteviisi ning kaasata rahvusvahelist kogemust ning siduda ja võimestada kogukonda.

Forwardspace on Pärnumaa esimene ja siiani ainus koostöötamiskeskus, mis on 3 aasta jooksul muutunud Pärnu startup ning tehnoloogia valdkonna keskuseks. Tänu Forwardspace ja SIC Europe 2016. aasta projektile sai Pärnu linn Eesti sotsiaalse innovatsiooni pealinna tiitli ning järgneval aastal tunnustas vabaühenduste liit Forwardspace»i aasta teona. 2019. aasta alguses pälvis Forwardspace peaministrilt Regionaalmaasika tiitli. Forwardspace on korraldanud ka Pärnu esimese startup ja kaugtöö festivali «Future Co», mis sai tunnustatud Startup Estonia poolt, kui aasta startup üritus. Ühingu asutanud noored on koostöötamiskeskust juhtinud ning vedanud puhtalt vabatahtlikkuse alusel. Forwardspace tuumaks on lähedane ning abivalmis kogukond kohalikest ettevõtjatest ning ettevõtluse huvilistest. Forwardspace’i abiga on Pärnusse loodud ka innovatiivne ettevõtluse suunitlusega noortekeskus «Huub» ning noorte digi- ja küberpädevuste arendamisega tegelev «Hackerspace».

Viis lõppvooru pääsenud projekti olid: ESA BIC – Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaator (Tartu Teaduspark), Haridusprogramm Ettevõtlik Kool (MTÜ Maakondlikud Arenduskeskused), Forwardspace (MTÜ Forwardspace), NULA inkubaator (Heateo Sihtasutus ja Kodanikuühiskonna Sihtkapital) ja sTARTUp Day ärifestival (MTÜ sTARTUp Day).

Konkurss«Tunnusta ettevõtluse edendajat 2021» toimus sel aastal juba 15. korda ning on ühtlasi Eesti-siseseks eelvooruks Euroopa Ettevõtlusauhindade konkursile. Konkursi eesmärk on välja selgitada, tunnustada ja üldsusele tutvustada Eesti parimaid ettevõtlust edendavaid algatusi.

Varasematel aastatel on tunnustuse pälvinud mitmed ettevõtlust arendavad projektid, teiste seas majandust ja rahatarkust õpetav rollimäng «Ettevõtlusküla», kiirendi «Gamefounders», ettevõtluskonkurss «Ajujaht», noortele tüdrukutele suunatud ettevõtlus- ja liidriprogramm Superheroes, e-residentsuse programm ja iduettevõtete ideede käivitaja Garage48. Möödunud aastal võitsid ettevõtluse edendaja tiitli Merkuuri „Mobiilsed töötoad» ja laste ning noorte loovuskiirendi VIVITA.

Auhinnad antakse üle oktoobris toimuval Ettevõtluse auhindade galal. Euroopa finaal toimub tänavu novembris Ljubljanas.

Žüriisse kuulusid Sille Kraam (Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium), Sigrid Harjo (EAS), Evelyn Sepp (Teenusmajanduse Koda, CRW OÜ), Maarika Truu (Startup Estonia), Mait Palts (Kaubandus-Tööstuskoda), Kaia Sarnet (Rahandusministeerium) ja Tiit Elenurm (EBS).