Ettevõtliku Kooli standardi tunnustuse pälvis 43 Eesti haridusasutust

Haridusprogramm Ettevõtlik Kool ja maakondlikud arenduskeskused tunnustasid augustis õppeasutusi Ettevõtliku Kooli kvaliteedimärgistega. Käesoleva aasta kevadel läbisid 43 õppeasutust Ettevõtliku Kooli standardi alusel enesehindamise – kakskümmend kaheksa baastaset, kümme hõbetaset ja kaks kuldtaset. Viljandi Gümnaasium läbis kõrgeima taseme enesehindamise septembris ja tunnustati kuldtaseme vääriliseks õppeasutuseks. „Ettevõtlik kool“ või “Ettevõtlik lasteaed” kvaliteedimärgise kasutamise õiguse saavad need koolid ja lasteaiad, kelle õppeasutus vastab ettevõtliku õppe kriteeriumitele olulistes lasteaia ja koolielu valdkondades.

Enesehindamise protsess toimus Edupeegli keskkonnas. Enesehindamise protsessis osalesid lisaks õppeasutustele maakondlike arenduskeskuste Ettevõtliku Kooli koordinaatorid ja programmi koolitajad, kohalike omavalituste esindajad, haridusprogrammi liikmes õppeasutuste koolijuhid ja õppejuhid. Kõrgemate tasemete (hõbe-ja kuldtase) enesehindamise protsessi kuulub enesehindamist läbi viiva õppeasutuse seirekäik, kus toimuvad fookusintervjuud koolimeeskonna, õpilaste, juhtkonna ja partneritega, külastatakse õppetunde. Tunnustust jagatakse kolmel erineval tasemel: baas-, hõbe- ja kuldtasemel.

Kuldtaseme pälvinud Sõmeru Põhikooli direktor Virge Ong selgitab „Sõmeru Põhikool liitus Ettevõtliku Kooli haridusprogrammiga 2019. aastal. Aasta hiljem sai meie ettevõtlikkus väärika tunnustuse – saavutasime hõbetaseme. Meie teekond jätkus koroonast hoolimata ning õpetajate leidlikkus aitas ettevõtlikke tunde läbi viia ka distantsõppe perioodil. Kuldtaseme saavutamine kinnitab kogu koolile, et oleme õigel teel ja et meie elustiil väärib hoidmist ja arendamist.”

„Mulgi valla kõik haridusasutused on liitunud Ettevõtliku Kooli haridusprogrammiga eesmärgil, et lastel, noortel ja ka õpetajatel oleks veelgi teadlikum, mõtestatum tegevus, mis kujundab tulevikku. Olen kindel, et see  haridusprogramm toetab positiivset muutust ning sellise eluviisi omaksvõtt rikastab meie kogukonda. Süsteemsus ja mõõdetavus, aitavad hoida fookust olulisel!“ lisab Mulgi vallavalitsuse haridus- ja noorsootööspetsialist Reelika Liivak.

Kvaliteedimärgiste üleandmine sellel aastal igas maakonnas erinevatel haridussündmustel.

Kuldtaseme omistanud haridusasutused 2023:

Sõmeru Põhikool (Lääne-Virumaa)

Väätsa Põhikool (Järvamaa)

Viljandi Gümnaasium (Viljandimaa)

Hõbetaseme omistanud haridusasutused 2023:

Uuemõisa Lasteaed-Algkool (Läänemaa)

Vändra Gümnaasium (Pärnumaa)

Tartu Ristikhein (Tartumaa)

Lohkva Lasteaed (Tartumaa)

Paide Hillar Hanssoo Põhikool (Järvamaa)

Imavere Kool (Järvamaa)

Kitzbergi Gümnaasium (Viljandimaa)

Viljandi Jakobsoni Kool (Viljandimaa)

Heimtali Põhikool (Viljandimaa)

Abja Gümnaasium (Viljandimaa)

Tarvastu lasteaed (Viljandimaa)

Baastaseme omistanud haridusasutused 2023:

Vasta Kool (Lääne-Virumaa)

Aseri Kool (Lääne-Virumaa)

Simuna Kool (Lääne-Virumaa)

Näpi Kool  (Lääne-Virumaa)

Rakvere Triinu Lasteaed (Lääne-Virumaa)

Kadrina Lasteaed Sipsik (Lääne-Virumaa)

Vinni Lasteaed Tõruke (Lääne-Virumaa)

Viru-Nigula Valla Lasteaiad (Lääne-Virumaa)

Peetri Kool (Järvamaa)

Koigi Kool  (Järvamaa)

Halliste Põhikool (Viljandimaa)

Kirivere Kool-Lasteaed (Viljandimaa)

Olustvere Põhikool (Viljandimaa)

Viljandi valla lasteaed “Päikesekiir” (Viljandimaa)

Viljandi Kesklinna lasteaed (Viljandimaa)

Viiratsi Lasteaed (Viljandimaa)

Abja lasteaed (Viljandimaa)

Karksi-Nuia lasteaed (Viljandimaa)

Palupera Põhikool (Tartumaa)

Räpina Ühisgümnaasium (Põlvamaa)

Lüllemäe Põhikool (Valgamaa)

Keeni Põhikool (Valgamaa)

Tsirguliina Kool (Valgamaa)

Valga Lasteaed Kaseke (Valgamaa)

Pärnu Raeküla Kool (Pärnumaa)

Voore Põhikool (Jõgevamaa)

Kuldre Kool (Võrumaa)

Tallinna Lasteaed Vikerkaar (Harjumaa)

Ettevõtliku Kooli võrgustikku kuulub 221 õppeasutust üle Eesti, neist 25 hõbe- ja 4 kuldtasemega õppeasutust.

Ettevõtlik Kool on kaasaegse hariduse kvaliteedimärk, mis on koondnimetus põnevale ja kaasavale õppimise metoodikale ning ühtlasi haridusprogramm, mis toob koolidesse ja lasteaedadesse rohkem iseseisvat ja ettevõtlikku hoiakut, arendab lastes otsustusvõimet ja ärgitab tegutsemishimu.

Programmi koordineerivad maakondlikud arenduskeskused Euroopa Sotsiaalfondi ja Euroopa Regionaalarengu Fondi toel.