0583805C-870F-435B-9F57-76B08AEE1296 Tagasi

Viljandimaa / Kalmetu Põhikool

2022.a edulugude konkursi I koht kategoorias „Noorte algatus“. Kalmetu Põhikool projekt “Lapsevanemad häkkisid noorte sisemaailma”

Kalmetu kooli neiud Rihanna Meikar, Anni Oja ja Johanna Maria Topolev kirjutasid huvijuhi abil projekti “Häki mu maailma”. Projekt sai noorte omaalgatuslikul projektkonkursil „Järgmine samm“
maksimaalse rahastuse. Projekti raames toimus 5. juunil Kalmetu koolis ja Valma Seikluspargis üliäge koolituspäev, mis keskendus teismelise ja vanema suhtlemisoskuse kui ka koostöö parendamisele.
Projekt oli kokku pandud ainult noorte endi ideedest ja sai just seetõttu noortepärane, sisukas ja meeleolukas. Noorte projekti idee tekkis täna üha rohkem tähelepanu pälvivast probleemist – kuidas
aidata ja anda panus õpilaste vaimse tervise parendamisele?
Distantsõpe ja segased ajad on jätnud ka noortesse oma jälje, mistõttu tuleb rääkida teismeliste suhtlemisoskusest, depressioonist, enesevigastamisest kui ka söömishäiretest. Vajadus psühholoogi
teenuse osas on aina kasvamas, kuid kahjuks ei jõua teenus suure nõudluse tõttu abivajajateni. Või kui ka jõuab, siis ei ole jätkusuutlik, sest ühe visiidi raames maailmapilti rõõmsamatesse toonidesse ei
värvita. Noored seedisid ja vaagisid kaaslaste muresid ja tulid probleemi huvijuhiga jagama. Nii kirjutatigi mure projektiks.
Lapsevanemad ja noored veetsid ühiselt terve pika päeva, mille keskmes oli koostöö ja suhtlemisoskuste lihvimine. Oli mõtlemist, arutamist, seiklusi, värve ja mis peamine – teineteisega koos tegutsemist! Karin Kiilaspä juhtimisel toimus töötuba, kus arutleti, näideldi ja jõuti selgusele, milliseid teadmisi ja oskusi rakendada, et konflikte ennetada ning vajadusel oskuslikult lahendada. Ülle Puu eestvedamisel toimus akrüülmaalide valamise töötuba. Noorte ja nende vanemate ühistööna valmis 15 omanäolist maali, mis jäävad projektipäeva pikaks ajaks meenutama. Päev lõppes Valma Seikluspargis, kus tuli õpitud teadmisi praktikas rakendada. Seigeldes kõrgustes julgustasid vanemad oma lapsi ja lapsed vanemaid.