Edulood

Rakvere Põhikooli projekt “Lumeteadus”. Üle-eestilise edulugude konkursi 2016, kategooria “Parima koostöö partneritega” III koht

Lumeteadus oli kogupereüritus, mille käigus said külastajad osa erinevatest lumega seotud tegevustest (teha lumeteadust, meisterdada, musitseerida, uudistada ehtsat ja uhket lumetõrjemasinat kooli hoovis, 3D printida, maitsta lumepallisuppi, osaleda õnneloosis).

Kõiki järgnevaid tegevusi juhendasid lapsed koostöös õpetajate ja lastevanematega: välja põlevad lumehelbed, lumepalli 3D-sudoku,  IT-lumehelbed (programmeerimine), lume sulamise vaatlus mikroskoobis ja kristallide tekkimine soolast mikroskoobis, kuiva jää katsed, mullid ja elevandi hambapasta, nitrovatist lumehelveste põlemine, vee ja lume põlema panemine mutitõrjega, lõngast lumepallid, lumememmed reas, WC paberi rullidest lumememm Olafi meisterdamine, filmi vaatamine, lumepallisupi valmistamine ja degusteerimine, vahukommide tegemine ja degusteerimine, jäätisetegu, äraarvamismängud (lumega sarnanevate toiduainete degusteerimine, et ära arvata, missuguses topsis mis on, sama mäng kuulamisega), plastämbrist trummid, kristallkausimuusika, paberlõikemasinaga valmistatud lumehelbed, fotosessioon lumekuningannaga, lumekoristusmasina esitlus hoovis.

Suurt osa Lumeteadusel läbi viidud tegevusi said osalejad ka kodus jätkata (meisterdamise töötoad, plastämbritest ja kristallkaussidest muusika võlumine jne). Õpilaseid said palju uusi teadmiseid tehnoloogia ja keemia-füüsika valdkonnast, millega nad koolitunnis kokku puutuvad või hakkavad kokku puutuma (õpitu kinnistamine, uued teadmised). Üritusel nähtu ja kogetu laiendas osalejate silmaringi pakutavatest võimalustest, millega lapsed koolis ja koolivälisel ajal kokku puutuvad. Nii said lapsevanemad hea ülevaate sellest, millega koolis tegeletakse. Lapsed tutvusid võimalusega asuda kunagi tööle 3D printerite maailmas, teadustöö tegijana või lumetõrjemasina operaatorina (masina juht vastas laste küsimustele selle töö omapärast ja spetsiifikast).  Külastajate silme all valmistati süüa (lumepallisuppi, vahukomme ja jäätist), soovijatele jagati retsepte – nii saadi ettekujutus kokaametist.

Lapsed said väärtuslikke kogemusi ise õpetajarollis olles – kogeda, mis tunne on omandatud teadmiseid teistele edasi õpetada, kuidas üritust korraldada, missuguseid ettevalmistusi selleks teha tuleb, kuidas oma ettevõtmist reklaamida, hiljem ruumid koristada jne. Kõik püstitatud eesmärgid täideti 100% tänu põhjalikule ettevalmistustööle ja koostööle teiste koolide, ettevõtete, õpetajate ja lastevanematega. Üllatas väga suur osalejate arv, mis näitab, et taolised üritused ja ettevõtmised on väga oodatud. Kui tavaliselt on enne jõule perekondades kulutused suured (kingitused, jõuluetendused, jõulumaade külastused), siis nüüd sai võimalust perega koos hetkeks aeg maha võtta, veeta koos kvaliteetaega, seda kõike sentigi kulutamata. Sponsorite abiga saadud auhinnad olid armsaks üllatuseks tublidele osalejatele. Korraldajatena rõõmustastati väga hea koostöö üle nii maja sees (ühistegevusteks koondusid lisaks õpilastele õpetajad ja lapsevanemad, mis kõiki osapooli veelgi liitis), lisaks rõõmustati super koostöö üle Rakvere Reaalgümnaasiumiga, kes töötubadega abiks oli. Üllatas, kui heatahtlikult suhtusid kohalikud ettevõtted üritusse – nende kaasamine kooli tegemistesse oli tavapäratu, kuid väärt kogemus.

Meie veebilehe kasutamisel nõustute veebilehe vajalike küpsiste kasutamisega.

Salvesta Lisainfo