Ettevõtlikkus ongi moes! ehk kuidas Kohtla-Järve Järve Kool on aastaid noortesse ettevõtlikkust süstinud

Mida rohkem laseme lastel avastada, algatada ja ellu viia, seda ettevõtlikumad noored sirguvad – just nii võiks kokku võtta Ettevõtliku Kooli ühe juhtmõtetest. Ettevõtliku Kooli võrgustikku kuulub üle Eesti 135 haridusasutust, Ida-Virumaalt 20. Tänavu oktoobris toimunud Ettevõtlik Kool haridusfestivalil said ettevõtlikud koolid ja lasteaiad tunnustatud, sh pälvis Kohtla-Järve Järve Kooli projekt Moedemm kategoorias „Parim koostöö partneriga“ tunnustuse.

Esimene Moedemm 2013, kus osales vaid 3 kollektsiooni. Esiplaanil võitja kollektsioon ja põrandal demmilisi aastaid teeninud sinine vaip.

Blisseeritud ajalehepaberist seelikud, kuuevarrukalised pluusid, vestid ja seelikud, neoonvärvide ja markeritega joonistatud dressid, LED-tulede säras vilkuvad ketsid, mantlid ja mütsid – just sellist vaatepilti on noored kohtlajärvekad etendanud juba seitsmel järjestikusel rahukevadel. Mood ei ole nende noorte jaoks suurt muud, kui oma ettevõtlikkuse ja isetegemise soovi materialiseerumine.

„Kui ma ükskord Jevgenia Uusvälilt küsisin, et issand, kas sa ka magad vahel,“ meenutab Kohtla-Järve Järve Kooli viimasel 9 aastal juhtinud Anne Endjärv aastatetagust vestlust ühe Moedemmil osalenud ja hiljem medaliga gümnaasiumi lõpetanud õpilasega, „siis vastas ta mulle, et jah, kaks tundi magangi.“ See aeg ei lennanud aga ei noorukesel Jevgenial ega ka enne või pärast teda Kohtla-Järve Järve Koolis õppinud ja Moedemmiga seotud noortel tuulde. Sest see oli osaks õpilaste endi suurest soovist organiseerida midagi suurt ja tõeliselt ägedat. Midagi, millest on neil olnud kasu ka pärast kooli lõpetamist.

Moedemm ei ole tavaline projekt, sest see on juba 7 aastal haaranud sadade piirkonna koolinoorte energiat ja aega. Etendus ise toimub tavaliselt aprillikuus, kuid selleks ajaks on õpilased seda koolitundide kõrvalt ette valmistanud juba 4-5 kuud. Kümmekond ja enamgi erinevast Ida-Virumaa koolist pärit noordisainerit panevad kollektsioonide ettevalmistusse igal aastal igaüks 50-100h! Lisaks on organiseerimisega aktiivselt kaasatud mitukümmend Kohtla- Järve Järve Kooli õpilast, kelledest päris paljude jaoks on tegu kooliaasta tähtsündmusega.

 

Taaskasutus ja mood

Viimane Moedemm 2019, prožektorid ja korralik poodium.

Mõistagi kasvas ka Koht-Järve Moedemm õpilaste endi initsiatiivina välja just taaskasutusest. Ühel hetkel, 2012 aastal, tuli õpilasomavalitsuse liikmetel jutuks, et miks mitte taaskasutusnädalat ja stiilipäevi siduda.

Koos uue huvijuhi saabumisega sai teadlik prahist ilusate asjade tegemine 2014. aastal veelgi hoogu juurde. Aastate jooksul on kooli õpilased käinud end koolitamas nii Tartu Pallase, TTÜ Ida-Virumaa Kolledži kui kunstiakadeemia parimate peade ja osavamate käte juures.

Diana Droboti lugu

Diana Droboti kollektsioon 2013 aastal. Vasakult Valeria Drobot, Pirjo Neissaar, Diana Drobot, Karina Vonberg)

Kunstilembene ja suur joonistamishuviline Diana, kes astus oma kollektsioonidega üles esimesel Moedemmi aastal, meenutab, et kuigi taaskasutus teda kõnetas, ei tahtnud ta oma modelle kilekottidest valmistatud rõivastesse riietada. Ta tahtis teha midagi ilusat ja praktilist. Inspiratsiooni otsis ta internetist ja ema vanadest moeajakirjadest. Tänu Kohta-Järve Järve Kooli legendaarsele käsitööõpetajale Inna Tolsale, kes nii teda kui veel sadu tütarlapsi samas koolis õmblema on õpetanud, suutis Diana juba esimesel Moedemmil üles astuda kolme komplekti suveriietega, mille toormaterjal pärines tema enda garderoobist ja linna erinevatest kaltsukatest. Diana mäletab, et kõige keerulisem oli leida modelle, sest selles vanuses lapsed keeldusid kellegi isemeisterdatud rõivaid selga proovimast!

Kuigi võitu ei tulnud, oli kogemus ja enesetunne Dianal pärast esimest aastat laes! Sellele lisas omakorda sära võimalus tutvustada oma kollektsiooni Jõhvi kaubanduskeskuses koos Zenja Fokiniga.

Pärast kahte isikliku kollektsiooniga ülesastumist asus Diana järgnevatel aastatel õpilasomavalitsuse juhina eest vedama juba kogu Moedemmi korraldust. Ning tema vedada jäid ka õpilasomavalitsuse ühised kollektsioonid ja etendused. „Ma sain selle kõige käigus teada, et mulle meeldib ideede loomine ja kogumine!“, lausub ta.

 

Mis kasu noored saavad?

2018 Võitnud kollektsioon, autoriks Kairi Palm, kes kasutas seda Kunstikooli Pallas kandideerimisel.

„See on meie kooli kõige suurem laste endi korraldatav suursündmus, kust me saame nii korraldamise kui väljendamise kogemuse ja samuti enesekindluse kogu eluks.“ tunnistab tänane kooli huvijuht Triinu Teppe, kes on samuti olnud kõigi toimunud moedemmide korraldamise juures. Ta märgib, et kui algselt oli see kõik tavaline tunniväline huvitegevus, siis nüüdseks on see märkamatult osutunud integreerituks õppeainetega nagu käsitöö, kunst, tehnoloogia, matemaatika.

 

Moedemmil kas organiseerijate või disaineritena ülesastunud noored räägivad meeleldi sellest, kuidas see kogemus neid aidanud on. Näiteks Diana usub, et Moedemm aitas tal endas avastada ideelooja ande ja viis kokku kunstiakadeemiaga, kus ta täna arhitektuuri ja linnaplaneerimist õpib. Tegelikult on mitmed noored kunstialal edasi õppima läinud. Direktor Anne Endjärv mäletab, et arhitektuuri õppima suundus ka esimese Moedemmi võitja Maarja Abel. Samuti kasutas eelmisel aastal võidu noppinud Kairi Palm oma võidukollektsiooni sisseastumiseks Tartu Pallase kunstikooli.

Aga asi polegi niivõrd moes ega kunstis. Nagu märgib Kohtla-Järve Järve Kooli direktriss Anne Endjärv, on nende kool nii kaua kui ta mäletab, alati püüdnud õpilastes paralleelselt teadmiste süvendamisega ka ettevõtlikkust kasvatada. Seda tehti juba enne Ettevõtliku Kooli võrgustikuga liitumist 2016. aastal, kuid pärast on see tegevus muutunud veelgi teadlikumaks. „Meil on õppeaastas 175 koolipäeva ja meil on igal aastal kalendris 280 üritust,“ võtab ta koolis toimuva lühidalt ja efektselt kokku.

 

Moedemmid Kohtla-Järve Järve Koolis

I Moedemm „Kirju liblika suvi“ 2013 aprill 4 kollektsiooni Järve koolist

II Moedemm „Öös on värve“ 2013 detsember 3 kollektsiooni Järve koolist

III Moedemm „Teine võimalus“ 2015 aprill 5 kollektsiooni 4-st Ida-Viru koolist

IV Moedemm „Mood tantsustiilis“ 2016 aprill 7 kollektsiooni (sh 4 Järve koolist) 4st Ida-Viru koolis

V Moedemm „Minu stiil kõneleb stiilselt minust“ 2017 aprill 7 kollektsiooni (sh 1 Järve koolist) kuuest Ida-Virumaa koolist

VI Moedemm „Neutraalne ja naturaalne“ 2018 aprill 7 kollektsiooni (sh 2 Järve koolist) 5-st Ida-Viru koolist

VII Moedemm „Ole nähtav“ 2019 aprill 9 kollektsiooni (sh 5 Järve koolist) 5-st Ida-Viru koolist

 

Sündmusest osavõtjaid igal aastal koos korraldusmeeskonna ja võistlevate tiimidega 100 ringis.

Osalenud koolid: Kohtla-Järve Järve Kool, Iisaku Gümnaasium, Jõhvi Gümnaasium, Kohtla-Järve Ahtme Gümnaasium, Kiviõli I Keskkool, Mäetaguse Põhikool, Jõhvi Vene Põhikool, Kohtla Põhikool, Jõhvi Põhikool, Ida- Viru Kutsehariduskeskus